Premiile EISA 2017-2018: aparatele foto si obiectivele anului

Asociatia Europeana pentru Imagine si Sunet (EISA) a publicat lista cu cele mai performante aparate foto si obiective ale anului in curs. Asociatia, care aduna membrii de la peste 50 de publicatii audio-vizuale, publica de 33 de ani acest clasament, care este deja un etalon in domeniu. Anul acesta favoritul este Sony, care a castigat nu mai putin de sase premii, urmat indeaproape de Canon cu trei premii si Tamron cu doua premii. Panasonic, Nikon, Fuji si Olympus si-au adjudecat, fiecare,...
Aparatul foto al anului 2015-2016 in Romania

Aparatul foto al anului 2015-2016: rezultatele

Editia a V-a a campaniei "Aparatul Foto al anului in Romania s-a incheiat. Aflam astazi care sunt cele mai populare aparate foto si obiective in Romania dar si castigatorul kitului Canon 700D - premiul cel mare al concursului nostru - oferit de catre F64. A sosit momentul sa tragem linie, sa centralizam raspunsurile si sa analizam rezultatele. Iata care sunt, asadar, cele mai bune aparate foto si obiective lansate in ultimele 12 luni in Romania, conform preferintelor a peste 1400 de cititori...
Alege aparatul foto al anului 2015-2016 si poti castiga

Voteaza „Aparatul Foto al Anului 2015-2016 in Romania” si poti castiga

Asa cum te-am obisnuit in ultimii ani, astazi lansam o noua provocare pentru tine: decide care va fi "Aparatul Foto al anului 2015-2016" dar si cel mai bun obiectiv lansat in ultimele 12 luni! Miza? Voteaza produsele preferate si poti castiga un kit DSLR Canon 700D! Ajuta-ne sa identificam "Aparatul foto al anului 2015-2016 in Romania”, in fiecare din categoriile: DSLR, Mirrorless, Bridge, Compact si Aparate foto Premium, dar si Obiectivul Anului si poti castiga, la inceput de Decembrie, un...

Aparatul foto al anului 2013: alegerea Clubului Foto

Am testat peste 60 de aparate foto, obiective si accesorii in anul ce tocmai se incheie. Pe scurt, in redactia Clubului Foto ne-au trecut pragul toate echipamentele foto care conteaza. Sa tragem linie, acum, la sfarsit de an si sa vedem care sunt aparatele foto, obiectivele si accesoriile care s-au evidentiat. Rezultatele votului public le-am publicat pe 3 decembrie, iar acum a sosit timpul sa va spunem parerea noastra. Asadar, sa trecem la subiect si sa aflam "Aparatele foto...
Clasament aparate foto brdige 2013

Top 5 Aparate Foto Bridge

Acum ca am testat cele mai importante aparate foto bridge de pe piata, putem sa alcatuim clasamentul celor mai performante modele pentru vara anului 2013. Acum, la inceput de vara, aparatele foto bridge pot fi alegerea ideala pentru vacante si calatorii, datorita versatilitatii oferite de obiectivul zoom si a dimensiunilor relativ reduse (in comparatie cu un sistem DSLR cu mai multe obiective). In prezent, majoritatea aparatelor foto bridge reusesc sa atinga nivele de performanta ridicate, care le recomanda datorita...
Cele mai populare aparate foto ale momentului

Top 5 cele mai populare aparate foto ale momentului

Cel mai utilizat aparat foto al momentului este ... un telefon. Da, nu este o greseala. Este vorba despre iPhone 4S, "aparatul foto" care a surprins cele mai multe imagini publicate de utilizatori pe Flickr. La mica distanta in topul popularitatii se gasesc DSLR-urile. Sa vedem care sunt cele mai populare camere foto ale momentului, un clasament realizat in functie de numarul de fotografii incarcate de utilizatori pe Flickr, cea mai mare platforma dedicata de photo-sharing din lume. Top 5...
Sony DSC S5000

Aparate foto ieftine. Recomandari si criterii de alegere.

Unele dintre cele mai populare, dar si cele mai controversate aparate foto sunt modelele ieftine. Vorbim despre aparate foto ieftine, compacte care se adreseaza celor care doresc sa surprinda imagini fara efort. Sunt aparate care costa intre 200 si 500 de Lei si pot fi utilizate de toti membrii familiei, chiar si de catre copii. Un aparat foto ieftin poate fi chiar alegerea ideala pentru acestia, deoarece isi pot dezvolta pasiunea pentru fotografie, inaintea unor investii in aparate mai...

Top 5 aparate foto bridge in 2013

A sosit momentul sa analizam din nou aparatele foto bridge pentru a stabilii clasamentul celor mai performante, din puncte de vedere al dotarilor si al raportului calitate/pret. Fata de clasamentul celor mai bune aparate foto bridge de la inceputul lui 2012, cel de acum se remarca in primul rand prin aparate dotate exclusiv cu senzori CMOS, functie de filmare Full HD si obiective cu zoom optic din ce in ce mai performante, dar fara a surprinde prin numarul mare...
GoPro Hero 3

Cele mai bune aparate foto, obiective si accesorii 2012-2013 – Alegerea Clubului Foto

Acum mai putin de doua saptamani am ales Cele mai bune aparate foto ale anului 2012-2013 in urma votului public organizat la sfarsitul lunii Noiembrie. Astazi, echipa Clubului Foto a ales cele mai bune aparate foto, obiective, echipamente foto si accesorii lansate in anul ce tocmai se incheie. Sunt performante, au functii inovative si foarte utile. Sunt cele mai bune produse foto din clasa lor, iar noi avem acum ocazia sa vi le recomandam pentru anul 2013: Revelatia anului: Sony RX1 Un...

Top 5 aparate foto compacte in 2012

Anul 2012 ne-a adus o multime de aparate foto compacte din categoria "premium". Toti producatorii au lansat aparate compacte cu caracteristici de top, iar pe majoritatea le-am testat aici, in paginile Clubului Foto, imediat dupa lansarile oficiale. A venit momentul sa vedem care sunt cele mai performante 5 aparate foto compacte ale momentului, dintre cele pe care le-am testat, intr-un top in care am tinut cont atat de specificatiile tehnice si de performantele aparatelor dar si de raportul calitate/pret,...
Panasonic TZ18

Top 5 aparate foto compacte pentru vacanta 2012

Ce caracterisici ar trebui sa aiba un aparat foto pentru vacanta? In primul rand un zoom decent (peste 10x), un senzor CMOS care sa permita fotografierea si in conditii de iluminare slaba (pentru fotografii de noapte, seara, pe faleza...), sa poata surprinde scurte videoclipuri HD, sa fie suficient de compact pentru a incape in buzunarul de la pantaloni si - nu in ultimul rand - sa aiba un pret care sa nu te faca sa alegi intre aparat si...

Doua care nu se incadreaza in nici un top: Canon G1X si Fuji X10

Tocmai vroiam sa alcatuiesc noul Top 5 al compactelor performante si ma gandeam ce aparate ar trebui sa intre in top. Doua dintre "nominalizari", Canon G1x si Fuji X10, desi se incadreaza tot la clasa compacta, nu pot fi incluse in nici un top al aparatelor compacte, deoarece nu ar fi corect pentru modelele de pe locurile 3,4 si 5... :) De ce spun asta? Atat Canon G1x cat si Fuji X10 sunt aparate compacte (nu au obiective interschimbabile...
Canon S100

Top 5 aparate foto compacte performante

Luna trecuta am realizat clasamentul aparatelor foto compacte cu pretul mai mic de 1000 Ron. Daca in acea categorie de aparate se situeaza majoritatea modelelor compacte utile pentru fotograful amator, pentru concedii, vacante sau petreceri, sa vedem acum care sunt cele mai bune aparate foto compacte dedicate utilizatorilor pretentiosi, pentru care performanta este un criteriu mai presus de orice! Toate aparatele foto de mai jos se incadreaza in categoria compactelor care au un pret mai mic de 2000 Ron. Asadar,...

Cele mai bune aparate foto si accesorii ale anului 2011 – Alegerea Clubului Foto

Acum doua saptamani am ales Cele mai bune aparate foto ale anului 2011-2012 in urma votului public organizat la sfarsitul lunii Noiembrie. Astazi, echipa Clubului Foto a ales cele mai bune aparate foto, obiective, echipamente foto si accesorii lansate in anul ce tocmai se incheie. Sunt performante, au functii inovative si foarte-foarte utile. Sunt cele mai bune produse foto din clasa lor, iar noi vi le recomandam dupa ce am avut ocazia sa le testam si sa vedem exact...
Panasonic GX1

Top 5 aparate foto Mirrorless

Desi nu a trecut foarte mult timp de la ultimul clasament pe care l-am publicat despre aparatele foto mirrorless (de sistem), am asistat in acest an la o dinamica extraordinara a acestor tipuri de aparate foto, ceea ce subliniaza inca o data ca in viitorul industriei foto, aparatele mirrorless vor avea un cuvant greu de spus. Camerele foto Mirrorless sunt adresate fotografilor entuziasti si celor avansati, care apreciaza versatilitatea oferita de un sistem foto ce permite schimbarea obiectivelor, dar...
Canon SX150 IS

Top 5 aparate foto compacte

Asa cum v-am obisnuit, actualizam periodic topul celor mai bune aparate foto compacte, in functie de performante si de raportul calitate/pret. Deoarece au trecut mai bine de sase luni de la ultima analiza a pietei aparatelor foto compacte, a venit momentul sa vedem ce aparate foto reprezinta cea mai buna alegere in categoria compactelor. Bineinteles, topul este alcatuit in functie de specificatiile aparatelor, de performante, de raportul calitate/pret dar si de experienta echipei noastre cu aparatele compacte prezentate. Pentru...
Panasonic FZ150

Top 5 aparate foto bridge

Au trecut mai mult de sase luni de la ultimul clasament al aparatelor foto bridge. De fapt, daca ne gandim bine, primul articol din seria "Top 5" aparut aici, la Clubul Foto, a fost topul aparatelor foto bridge din acel moment. Astazi, suntem deja la a treia editie a clasamentului camerelor bridge si ne bucuram sa avem o serie de articole care se situeaza in topul interesului vostru, al cititorilor revistei on-line Clubul Foto. Top 5 aparate foto bridge este...
Nikon L23

Top 5 aparate foto ieftine

Daca pana acum am analizat, in general, aparatele foto din punct de vedere al performantelor fara a tine cont de pret, credem ca a sosit momentul sa vedem care sunt cele mai bune aparate foto ieftine, adica modelele care pot fi achizitionate cu mai putin de 500 Ron din magazinele de specialitate. De ce am decis sa alcatuim acest top? Raspunsul este simplu: toata lumea se gandeste la performante, dar atunci cand trebuie sa decida achizitia unui model anume,...
Samsung NX-100

Top 5 Camere foto de sistem (Mirrorless)

Pana nu de mult, piata aparatelor foto cu obiective interschimbabile dar fara oglinda (Mirrorless) era destul de restransa. Olympus PEN a fost primul aparat care a pus bazele acestui nou tip de camere foto, urmat la scurt timp de modele asemanatoare de la Panasonic si Samsung. Totul s-a schimbat insa, odata cu lansarea modelelor NEX de la Sony, care au devenit in scurt timp extrem de populare si au trasat noi standarde in domeniul camerelor foto de sistem. In...
Panasonic FT-10

Top 5 aparate foto subacvatice

Top 5 aparate foto subacvatice este clasamentul din aceasta vara al celor mai performante aparate foto rezistente la apa si temperaturi scazute, dedicate fotografilor pasionati de adrenalina si sporturi extreme. Sa vedem, in continuare, care sunt recomandarile noastre din seria aparatelor foto subacvatice existente la ora actuala in magazinele foto de specialitate. Locul 5: Olympus Tough 3000 Subacvatic pana la 3 metrii si rezistent la socuri si lovituri de la 1.5 metri, Olympus Tough 3000 este propunerea Olympus pentru fotografii pasionati...
Fuji F550

Top 5 aparate foto compacte pentru vacanta

Daca vara si-a intrat deja in drepturi si deja ne facem planuri de vacanta, sa vedem care ar fi cele mai bune aparate foto compacte care sa ne insoteasca in calatorie. Top 5 aparate foto compacte pentru vacanta este un clasament al celor mai bune camere foto compacte cu preturi pana in 1500 Ron si care, din punct de vedere al specificatiilor tehnice intrunesc dotarile necesare si utile pentru vacante. Ce specificatii tehnice ar trebui sa aiba un aparat foto...
Sony Alpha A390

Top 5 aparate DSLR entry-level in 2011

Inceputul acestui an a fost marcat de lansarea unor noi modele de aparate foto DSLR de la cei trei mari producatori: Canon, Nikon si Sony. Din punct de vedere al specificatiilor tehnice dar si al pretului, noile modele vin in intampinarea fotografilor amatori si entuziasti, care isi doresc o camera DSLR performanta. Pana la urma, orcine are dreptul la un DSLR, nu? :) Sa vedem in continuare care este noul clasament al camerelor foto DSLR entry-level, in viziunea Clubului Foto....
Panasonic FZ45

Top 5 Aparate Foto Bridge in 2011

Dupa aproape un an de la primul Top 5 realizat de Clubul Foto, publicam acum un nou clasament dedicat aparatelor de fotografiat din clasa "super-zoom", care ofera functionalitati asemanatoare sistemelor DSLR. Astfel, primul top publicat aici in luna Mai a anului trecut analiza tot segmentul camerelor foto bridge, dar acum este necesar un nou clasament al modelelor lansate in ultima perioada. Tendinta generala pe piata aparatelor foto compacte a fost "dictata" de efortul producatorilor de a introduce senzori ce ofera...
Sony Alpha A580

Topul aparatelor foto DSLR mid-level

A venit momentul sa analizam din nou piata aparatelor foto DSLR si sa alcatuim noul top 5 al camerelor din segmentul mid-level destinate atat fotografilor entuziasti dar si semi-profesionistilor. Locul 5: Canon 550D Dotat cu un senzor de 18 mega pixeli si functii preluate de la modelul de top 7D, Canon 550D este aparatul ce se situeaza la limita dintre doua clase: este compact si usor de folosit dar in acelasi timp performant, cu cu dotari de top. Calitatea imaginilor se...
Nikon Coolpix S8100

Top 5 Aparate Foto Compacte Nikon

Top 5 Aparate Foto Compacte Nikon va prezinta cele mai bune aparate din clasa compacta ale producatorului japonez. Oferta este variata iar modelele au specificatii dintre cele mai diverse, de la aparate cu obiective zoom de 15X sau chiar 26X si pana la camere foto cu rezolutie de 14.1 mega pixeli. Totusi, care sunt cele mai bune aparate dintre cele 12 modele compacte produse la ora actuala de Nikon? Raspunsul il vom afla impreuna in cele ce urmeaza! Locul 5:...